Okul Kurucumuz

ihsan-dogramaciProfesör İhsan Doğramacı, 1938’de İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, önce Ankara’daki Numune Hastanesinde, daha sonra ise Amerika Birleşik Devletlerinde, Harvard Üniversitesinin eğitim hastanesi olan Boston Çocuk Hastanesinde ve Washington Üniversitesinin eğitim hastanesi olan St. Louis Çocuk Hastanesinde çocuk hastalıkları uzmanı olarak çalıştı. Ankara Üniversitesinden 1949 yılında doçent ve 1954 yılında profesör unvanı alan İhsan Doğramacı, Çocuk Sağlığı Enstitüsü, Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesinin kurulmasında önemli rol oynadı. Bu kurumlarda ilk kez tıp eğitimi sistemiyle akademisyenlerin çalışma saatlerinin bütünleştirilmesini sağladı.

Profesör Doğramacı, 1963-1965 yılları arasında Ankara Üniversitesi Rektörü, 1965-1967 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve 1965-1967 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Daha sonra, Fransa’da University of Paris V’de akademik bir göreve atandı.

Profesör İhsan Doğramacı, 1964-1973 yılları arasında Avrupa Üniversiteleri Rektörleri ve Rektör Yardımcıları Daimi Komitesinin idari kurul üyesi, 1981’den sonra ise aynı komitede kurul üyesi ve Uluslararası Yüksek Eğitim Konferansının (International Conference on Higher Education, I.C.H.E.) Başkanı ve Onursal Başkanı görevlerinde bulundu. Kamerun Yaounde, Nijerya Ife, Brezilya Brasilia ve Kanada Sherbrooke’da tıp fakültelerinin kurulması ve eğitim programlarının düzenlenmesinde danışman olarak çalıştı. Görüldüğü üzere, Profesör Doğramacı, diğer ülkelerdeki yüksek eğitim sistemlerini de yakından gözlemledi.

Profesör Doğramacı, Yüksek Öğretim Kurumunun ilk Başkanıdır ve 10 Aralık 1981 ile 10 Temmuz 1992 tarihleri arasında 10 yıl süreyle başkanlık görevini sürdürmüştür. 10 Aralık 1981 ve 10 Temmuz 1992 yılları arasında YÖK Başkanı olarak görev yapan İhsan Doğramacı 2010 Şubat ayında vefatına dek Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini de yürütmüştür.Profesör İhsan Doğramacı, Almanya’daki Akademie der Naturforscher (Doğa Bilimleri Akademisi), Hindistan’daki National Academy of Medical Sciences (Ulusal Tıp Bilimleri Akademisi), Fransa’daki Académie Nationale de Médecine (Ulusal Tıp Akademisi), Amerika’daki Academy of Paediatrics (Pediatri Akademisi), Azerbaycan’daki Elmler Akademiyası (İlimler Akademisi) ve İngiltere’deki Royal College of Physicians (Kraliyet Hekimler Koleji) üyesidir. Kendisi ayrıca İngiltere’deki Royal College of Paediatrics and Child Health (Pediatri ve Çocuk Sağlığı Kraliyet Koleji) kurucu üyesidir. Yukarıda sayılan görevlerinin yanı sıra Profesör Doğramacı, yirmi farklı ülkedeki çeşitli meslek örgütlerinin de onursal üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Profesör Doğramacı eğitim camiasına Türkiye’nin ilk özel üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi’ni kazandırmanın yanı sıra, 1993 yılının Eylül ayında Özel Bilkent Lisesi’ni, 1994 yılında da Özel Bilkent İlköğretim Okulu’nu, 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu’nu ( Şimdiki adıyla İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Ankara Laboratuar İlköğretim Okul ve Lisesi), 2008 yılında İhsan Doğramcı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Laboratuar Lisesi’ni ve en nihayetinde de İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erbil İlköğretim Okulu’nu açarak eğitim alanında ciddi yatırımlar gerçekleştirmiştir.

Prof. İhsan Doğramacı anısına