YELKEN KAMPI

11 IB öğrencileri olarak 26-27-28-29 Mayıs tarihlerinde Gökova/Muğla’da yelken kampına katıldık. CAS koordinatörümüz Fatma Kaya ve resim öğretmenimiz Serkan Tan’ın bize eşlik ettiği bu kampta CAS eğitimi de aldık.

İlk gün yelken kullanımı hakkındaki teorik eğitimden ve teknenin bölümlerinin bize gösterilmesinden sonra pratik eğitime geçtik. İlk olarak beş kişilik gruplar şeklinde büyük teknelere yani “Skippi”lere bindik. Yelken tayfası olarak her birimiz farklı görevleri üstlendik, takım çalışması içinde hareket ettik. Ertesi gün yelkenlerle birlikte ünlü Cleopatra kumunun bulunduğu Sedir Adası’na gittik. Hem tarihi değeri hem de doğal güzelliği bulunan bu yerde bir süre gezdikten ve denize girdikten sonra yine yelkenlerle geri döndük. Dönüşte rüzgarlı havanın ve güçlü dalgaların etkisiyle hızlı ve hepimiz için çok eğlenceli geçen bir yolculuk yapmış olduk.

Yelken sürmenin dışında kanolara da bindik. Çoğumuzun ilk kanoya binişi olmasına rağmen çok eğlendik ve bizim bulunduğumuz iskelenin karşısındaki sahile kadar kanoyla gittik. Üçüncü gün ise ilk gün bindiğimizden daha küçük yelkenler olan “Pico”ları kullanmayı öğrendik. Bir ya da iki kişilik olan “Pico”ların kullanımı daha zordu ama eğitmenlerimizin yönergeleri eşliğinde zamanla alıştık. Denge ve dikkatin çok önemli olduğunu gördük. Kamptaki son gecemizde ise kamp ateşi yaktık ve ateşin etrafında otururken arkadaşlarımızın gitarlarıyla söyledikleri güzel şarkıları dinledik.

Kamp sırasında bizlere CAS eğitimi de verildi. IB’nin yapılması zorunlu bölümlerinden biri olan CAS için neler yapmamız gerektiği ve yaptığımız CAS etkinliklerini nasıl “Reflection” şeklinde yazmamız ve değerlendirmemiz gerektiği hakkında bilgiler edindik. Sorularımızı ve eksiklerimizi hocamıza sorarak CAS’i daha iyi anladık. Gökova’da kaldığımız süre boyunca eşsiz koy ve deniz manzarası eşliğinde doğayla içi içe bir yaşam sürdük. Doğayı korumaya katkıda bulunmak için de kamp alanı ve çevresini temizledik. Ellerimize geçirdiğimiz eldivenler ve yanımıza aldığımız çöp poşetleriyle yola koyulduk ve etrafta yere atılmış olan her türlü çöpü ya da artığı topladık. Büyük bir takım çalışması şeklinde gerçekleştirdiğimiz bu “Service” etkinliği hem bizim çevre kirliliği hakkındaki farkındalığımızı artırdı hem de sahili ve ormanı daha temiz ve sağlıklı bir yer haline getirdi.

Gökova’da geçirdiğimiz bu dört gün boyunca hayatımızda ilk defa yelkene binmiş ve yelken yapmanın eğitimini almış olduk. Kamp etkinliğinin sonunda bizlere verilen yelken eğitimi sertifikalarımızın yanı sıra harika bir deneyim kazanmış olarak Ankara’ya geri döndük.

Hande E. YÜKSEL 11-E

yel1

yel2

yel3

yel4

yel5

yel6

yel7

yel8