Bir hilal uğruna sayısız güneşlerin battığı, yüz binlerce vatan evladının birer birer toprağa düştüğü Çanakkale… Milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gücünün açık göstergesi olan bir büyük zafer… Yedi düvele “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!” dedirten bir büyük destan…

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıldönümü kutlamaları kapsamında hazırladığımız ve Çanakkale’nin  kahramanlarına ithaf ettiğimiz törenimiz, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz anısına saygı duruşunun ardından  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, şiirler, lirik dans gösterisi, oratoryo ve belgesellerden oluşan törenimiz, müzik grubumuz eşliğinde okul koromuzun  seslendirdiği türkülerle devam etti. Öğrencilerimizin hazırladığı video gösterisinin ardından söz koromuzun “Çanakkale Geçilmez” adlı sunumları ile törenimiz son buldu.

Uğruna yüz binlerce şehit verdiğimiz eşsiz vatanın, eşsiz toprağı Çanakkale. Bir efsane değil, bir destan değil, gerçek bir hikayedir Çanakkale.

Nefes aldığınızda duyduğunuz kan kokusudur Çanakkale. Toprağı bir karış kazdığınızda gördüğünüz mermidir. Anaların, ‘Git oğul! Ya şehit ol, ya gazi!?’ dedikleri sözdür Çanakkale. Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin birleşip güç kazanmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin anahtarıdır, ön sözüdür Çanakkale. On beş, yirmi yaşlarında, bıyığı yeni terlemiş çocukları düşman üstüne koşturan bir sözdür Çanakkale. ‘Ben savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum’ sözüdür.

“18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü” münasebetiyle üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bize armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, onlara şükranlarımızı sunuyoruz.