DUYURULAR2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM SINAV TAKVİMİ

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem sınav takvimine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

‘DANCE OF LIFE’ – COMENIUS PROJESİ FRANSA- SOUILLAC TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Okulumuz Özel Bilkent Lises’inin koordinatörlüğünde yürütülen Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme programı Comenius - ‘Dance of Life’ projesi kapsamında Fransa – Souillac’da 16- 21 Kasım 2014 tarihleri arasında 3. çalışma toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantı Türkiye, Hollanda, Almanya, İtalya ve Fransa’dan öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşmiştir.

‘Dance of Life’ başlıklı ‘Sürdürülebilir Gelişme’ yi temel alan projemizin bu 3. çalışma toplantısında ‘Enerji Üretimi ve Tüketimi, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Karbon Ayak İzi,..’ gibi konular üzerinde durulmuş, 5 farklı ülkeden gelen öğrenciler bu konular ve kendi ülkelerinin Enerji Politikaları konularında sunumlar gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca baraj, fabrika ve geçmişte enerji üreten makine/modellerin sergilendiği müze gezileri ile çeşitli aktiviteler düzenlenmiştir.

Tüm bu çalışmalar sırasında okulumuzu başarıyla temsil eden öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Not: Aşağıdaki bağlantıdada Fransa –Souillac ‘ın yerel bir gazetesinde proje toplantısı ile ilgili yayınlanan yazıyı okuyabilirsiniz.

http://www.ladepeche.fr/article/2014/11/25/1998082-l-europe-envahit-la-planete-des-moulins.html

DÜNYA FELSEFE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Felsefe dersi öğretmenimizle “Dünya Felsefe Günü” kutlama etkinliğine katıldık. Etkinliğin konusu “İnsan Olmak”tı. Konuyu öğrendiğimde kafamda pek çok soru işareti oluştu. Ancak sunum sonunda tüm bu sorulara cevap buldum. Bence biz öğrencilerin bakış açısını genişleten çok faydalı bir etkinlikti. İnsan olmanın hiç de kolay olmadığını öğrendik. Sunumda beni en çok etkileyen bölüm Doç. Dr. Yavuz Adugit’in, Prof. Dr. Uluğ Nutku’yu anmak için yaptığı konuşmaydı. Uluğ Nutku, doğrusu ve yanlışıyla hayatını dolu dolu yaşayan biriymiş. Ayrıca bu konuşmadan Uluğ Nutku hakkında hiç bilmediğim şeyler de öğrendim. Felsefe öğretmenimize ve tarih öğretmenimize bizlere böyle bir etkinliğe katılma şansı verdikleri için teşekkür ediyorum.

İpek ERBAZ 11-C

20 Kasım’da katıldığımız, Felsefeciler Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Dünya Felsefe Günü” kutlamalarında yapılan konuşma ve tartışmalarla pek çok sorumuza cevap bulurken yeni sorular da oluştu zihnimizde. Ayrıca bu etkinlikte Felsefe öğretmenimizin derslerde değindiği birçok konu hakkında farklı görüşleri dinleme ve tartışma fırsatımız oldu. Bu tartışmalar sayesinde de dersimizde gördüğümüz düşünce ve akımları hayatımıza da yansıtabileceğimizi en iyi şekilde anladık. Okulumuza ve felsefe öğretmenimize teşekkür ederiz.

Emre KARCI 11-C

“Dünya Felsefe Günü”nde, Felsefe Öğretmenimiz Ülkü Özet ve Tarih Öğretmenimiz Gülşen Demirezen ile “İnsan Olmak” konulu felsefe etkinliğine katıldık. Farklı liselerden birçok öğrenci ile birlikte salonun en ön sırasında otururken “İnsan Olma”yı ve bu konu hakkında konuşulabilecekleri düşündüm. İlk çıkan konuşmacının yin ve yang uyumundan , iyi ve kötünün iç içe oluşundan, bu konu ile ilgili B.Breht’in bir tiyatro eserinden örnekler vererek konuyu açıklaması, etkinlikte benim için en etkileyici bölüm oldu. Etkinliğin devamında Türkiye’de önemli bir isim olan Prof. Dr. Uluğ Nutku’yu andık. Doç.Dr. Yavuz Adugit, Uluğ Nutku’nun hayatı ne kadar dolu dolu yaşadığını vurgulayarak “insan olma”nın anlamına farklı bir açıdan bakmamızı sağladı. Bu konferans çevremdeki kişileri ve kendimi sorgulamama neden oldu. Çok farklı görüşler edindim. Bu etkinliğe katılmamızı sağlayan öğretmenlerimize teşekkür ederim.

Beyza Nur SAĞLAM 11-A

20 Kasım’da gittiğimiz felsefe konferansı benim açımdan çok etkileyiciydi. İyi bir insanın hangi nitelikleri taşıması gerektiği konusunda fikirlerim değişti. Ayrıca sorulan sorular sayesinde oluşan tartışma ortamı, aklımdaki fikirleri sorgulamamı sağladı. Bu da beni çok mutlu etti. Olaylara farklı açılardan nasıl bakılacağına dair aklımda fikirler oluştu.

Berk ERGUN 11-C

20 Kasım Perşembe günü Felsefe Öğretmenimizle katıldığımız ‘’Dünya Felsefe Günü’’ etkinliği çok güzeldi. Konferansta , “iyi insan olmak” üzerine yapılan konuşmalar ve tartışmalar hem çok etkiliyici, hem de düşündürücüydü. Ardından Özel Bilkent Lisesi Müzik Kulübü’nden arkadaşlarımızın hazırladığı çok güzel bir mini konser dinledik. Son bölümdeki konuşmada ise, J.J.Rousseau’nun görüşleri temel alınarak, “iyi insan” olmada eğitimin önemine dair eleştirel bir yaklaşım getirildi. Bizleri düşünmeye, araştırmaya ve sorgulamaya sevk eden çok güzel bir etkinlikti. Bu etkinliğe katılmamı sağlayan okuluma ve öğretmenime teşekkür ederim.

Emir KARCI 11-C

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ, 1.ve 2.TBMM GEZİSİ

Türkçe hocalarımız Burcu Kahvecioğlu ve Uğur Yağlıkçı'nın eşliğinde 10/D Pre-IB sınıfı olarak Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni ziyaret ettik. Yaptığımız bu ziyaret içerisinde "I. TBMM BİNASI" ve "II. TBMM BİNASI" olmak üzere iki ayrı binayı gezdik. Bu gezinin düzenlenme amacı; Dil Anlatım dersi kapsamında okuduğumuz Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban adlı romanında geçen Mustafa Kemal Atatürk dönemiyle okuduğumuz romanı bir arada değerlendirebilmekti.

Yaban, Kurtuluş Savaşı zamanında geçen bir Milli Mücadele romanıdır. Bu romanda, savaş ve Atatürk'ün yaptıkları (Sivas, Erzurum Kongreleri ve daha niceleri) romanın bel kemiğini oluşturmakta ve olayların şekillenmesine katkı sağlamaktadır. Gezi düzenlenen bu müzede ise o döneme (Kurtuluş Savaşı Dönemine) ait bir sürü eşya bulunmaktaydı. O dönemden kalan madalyalar, paralar, Atatürk'e ait baston ve kıyafet, hatta kullandığı kalemler dahil bir çok eski eşyası, bir çok tüfek çeşidi vardı. Müzenin bir bölümünde ise sadece dönem özelliklerini yansıtan şifre makineleri, telefon santralleri ve mors yazıcısı sergilenmekteydi. Bu eserler sayesinde dönem özelliklerini kavramamız daha da kolaylaştığı için okuduğumuz kitaptaki olayların gelişimini de daha rahat yorumlayabildik. Diğer yandan, her iki müze binasının da en ilgi çekici yeri Meclis Toplantı Salonu idi. Eski binada bulunan salonda Arapça, yeni binada bulunan salonda ise Türkçe "Hakimiyet Milletindir" yazısı yer alıyordu. Bu sözden ise o dönem devlet adamlarının ve halkın var olan anlayışını yorumlayabiliriz. Bir devleti, devlet adamları veya soylular değil o devletin içinde bulunan bütün insanların, yani halkın, fikirleriyle şekillendirmesi gerektiğine inanılıyordu. Gezide, II. TBMM Binası içerisinde bulunan Meclis Toplantı Salonu içerisinde ise Atatürk'ün yaptığı bir açılış konuşmasının kendi sesinden dinletilmesi müzeyi çok daha etkileyici bir yer haline getirmiştir. Gezimizin son dakikalarını ise Ata’mıza karşı olan duygularımızı ve düşüncelerimizi yazarak değerlendirdik. Bu öğretici ve güzel gezi için öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

“Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin yüzyıllar süren arayışlarının özü ve onun kendi kendisini yönetmek bilincinin canlı bir simgesidir." M. Kemal Atatürk

Elif Serim 10D

SAİT GÜRSOY İLE "BAŞARIYA DOĞRU" SEMİNERİ

Değerli Eğitimci, Gazeteci ve TV programcısı Sn. Sait Gürsoy'u 13 Kasım 2014 de okulumuzda ağırladık.

12. sınıf öğrencilerimiz ve velilerimize yaşadıkları sürece dair çok önemli bilgiler vermenin yanısıra, bilgi ve deneyimlerini çok özel bir üslupla aktaran Sn. Sait Gürsoy'a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Özel Bilkent Lisesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

TARAMA SINAVIMIZ

Okulumuz 11 ve 12. sınıf öğrencilerine MEB müfredatı paralelinde, 19 Kasım 2014 Çarşamba günü 08.45-11.30 saatleri arasında genel tarama sınavı uygulanacağından, tüm öğrencilerimizin devamsızlık yapmaksızın sınava katılmasını önemle rica ederiz.

Okul Yönetimi

YURTDIŞINDA EĞİTİM SEMİNERİ

MPW College Eğitim Müdürü ve College'den bir Akademisyen 26 Kasım 2014 tarihinde 11:40-12:20 arasında okulumuzda bulunacaktır.MPW College uluslarası öğrencilerin Oxford, Cambridge, London School of Economics, Imperial College, King’s College London gibi dünyanın lider İngiliz Üniversitelerinde eğitim alma fırsatı sağlayan bir program sunuyor. Bu eğitim programı ‘1 Year International Foundation Program’ yada ‘ 1 year Intensive A Level Program’ olarak adlandırılıyor.

Program London School of Economics tarafından tasaralanmış olup MPW College tarafından sunulmaktadır. ‘1 Year International Foundation Program’ ın belli dersleri Imperial College London kampüsünde verilmektedir. ‘ 1 year Intensive A Level Program’ ise öğrencinin tercih edebileceği Londra, Cambridge ve Birmingham olmak üzere MPW College kampüsünde sunulmaktadır.

İlgilenen velilerimizin, Okul sekreterimiz Sn. Gülen Koşan’ı 20 kasım 2014 tarihine kadar arayarak geleceklerini bildirmeleri organizasyonumuz açısından önemlidir.

Saygılarımızla

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

18. SONBAHAR ÖĞRETMENLER SEMPOZYUMU KATILIMI

1 Kasım 2014’te Koç Özel Lisesinde “Eğitimde Farklı Yöntem ve Teknikler” konulu 18. Sonbahar Öğretmenler Sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden Hale Aydoğuş, “Yaşar Kemal’in Yılanı Öldürseler Romanında Kadın ve Töre” başlıklı sunumu ile katıldı.

Sunumu yapılan çalışmanın amacı, sempozyuma katılan öğretmenlere, öğrencilerine bilimsel ve edebi metinlerdeki dil ve üslup farklılığını kavratmanın yollarını, yazmanın ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu fark ettirebilmelerini, toplumun kadına bakışı ve töre cinayetlerinin yanlışlığı konusunda roman türü üzerinden nasıl bilinç uyandırabileceklerini göstermekti. Sunumda karşılaştırmalı edebiyat ve yaratıcı drama teknikleri kullanıldı.

FURKAN ORUÇ REHABİLİTASYON MERKEZİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Özel Bilkent Lisesi, IB programı CAS etkinliği kapsamında, gönüllü olan bazı IB öğrencilerinin katılımıyla Furkan Oruç Rehabilitasyon Merkezi ile ortak bir çalışma yürütmekte. Ben de bu gönüllülerden biriyim. Bu merkezin amacı, özel eğitime ihtiyaç duyan zihinsel engelli çocuklara destek olmak ve onların eğitimlerine katkıda bulunmaktır. CAS için katılabileceğim başka aktiviteler de olmasına rağmen, ben bu aktivitede görev almak istedim. Çünkü zihinsel engelli çocuklarla sağlıklı iletişim kurma yollarının herkes tarafından öğrenilmesi gereken bir şey olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla her hafta salı günleri okul çıkışında, diğer gönüllü arkadaşlarımla birlikte bu merkeze gidiyor ve bir buçuk saat kadar bir süreyi oradaki özel dostlarımıza ayırıyoruz.

Biz bu aktiviteye başlayalı yalnızca iki hafta oldu. İlk haftası ise bayram tatilinden önceydi. Bu nedenle henüz fazla bir şey yapamadık. İlk hafta tanışmayla geçti. İkinci hafta ise dörderli- beşerli gruplara ayrılarak orada bulunan çocuklarla zaman geçirdik. Tabii ki yanımızda bu işi bilen eğitimciler de vardı. Bir buçuk saat boyunca dört arkadaşımla birlikte üç özel çocukla ilgilendik. Bu çocuklardan ikisi otizmli ikiz olan Atakan ve Ataberk’ti. Sanırım hayatım boyunca ilk defa bu kadar tedirgin yaklaştım birilerine. Açıkçası onlarla iletişim kurarken ne yapmam gerektiğine dair hiçbir fikrim yoktu.

Bu aktiviteye katılmak benim için çok önemli. Bu sayede insan iletişiminde daha bilinçli bir birey olarak yetişeceğime inanıyorum. Bu yıl okulumuzda bu aktivite üçüncü kere düzenleniyor. Her yıl olduğundan daha kalabalık bir grubuz. O çocukların da, bizlerin de hayatında bir değişiklik yaratabileceğimizi umuyorum. Dilerim umutlarım boşa çıkmaz. Fırsatı olan herkesin böyle bir sosyal sorumluluk projesini tecrübe etmesini tavsiye ederim. Sosyal sorumluluk projelerinin insana çok farklı kazanımlar sağladığına inanıyorum.

İDİL ERSUDAŞ 11-E

KADROMUZ

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı'nda okulumuzun kadrosuna ulaşmak için tıklayınız.

KASIM AYI YEMEK MENÜSÜ

Kasım ayı yemek menüsü için tıklayınız.

DUYURULAR2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM SINAV TAKVİMİ

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem sınav takvimine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

‘DANCE OF LIFE’ – COMENIUS PROJESİ FRANSA- SOUILLAC TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Okulumuz Özel Bilkent Lises’inin koordinatörlüğünde yürütülen Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme programı Comenius - ‘Dance of Life’ projesi kapsamında Fransa – Souillac’da 16- 21 Kasım 2014 tarihleri arasında 3. çalışma toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantı Türkiye, Hollanda, Almanya, İtalya ve Fransa’dan öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşmiştir.

‘Dance of Life’ başlıklı ‘Sürdürülebilir Gelişme’ yi temel alan projemizin bu 3. çalışma toplantısında ‘Enerji Üretimi ve Tüketimi, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Karbon Ayak İzi,..’ gibi konular üzerinde durulmuş, 5 farklı ülkeden gelen öğrenciler bu konular ve kendi ülkelerinin Enerji Politikaları konularında sunumlar gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca baraj, fabrika ve geçmişte enerji üreten makine/modellerin sergilendiği müze gezileri ile çeşitli aktiviteler düzenlenmiştir.

Tüm bu çalışmalar sırasında okulumuzu başarıyla temsil eden öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Not: Aşağıdaki bağlantıdada Fransa –Souillac ‘ın yerel bir gazetesinde proje toplantısı ile ilgili yayınlanan yazıyı okuyabilirsiniz.

http://www.ladepeche.fr/article/2014/11/25/1998082-l-europe-envahit-la-planete-des-moulins.html

DÜNYA FELSEFE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Felsefe dersi öğretmenimizle “Dünya Felsefe Günü” kutlama etkinliğine katıldık. Etkinliğin konusu “İnsan Olmak”tı. Konuyu öğrendiğimde kafamda pek çok soru işareti oluştu. Ancak sunum sonunda tüm bu sorulara cevap buldum. Bence biz öğrencilerin bakış açısını genişleten çok faydalı bir etkinlikti. İnsan olmanın hiç de kolay olmadığını öğrendik. Sunumda beni en çok etkileyen bölüm Doç. Dr. Yavuz Adugit’in, Prof. Dr. Uluğ Nutku’yu anmak için yaptığı konuşmaydı. Uluğ Nutku, doğrusu ve yanlışıyla hayatını dolu dolu yaşayan biriymiş. Ayrıca bu konuşmadan Uluğ Nutku hakkında hiç bilmediğim şeyler de öğrendim. Felsefe öğretmenimize ve tarih öğretmenimize bizlere böyle bir etkinliğe katılma şansı verdikleri için teşekkür ediyorum.

İpek ERBAZ 11-C

20 Kasım’da katıldığımız, Felsefeciler Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Dünya Felsefe Günü” kutlamalarında yapılan konuşma ve tartışmalarla pek çok sorumuza cevap bulurken yeni sorular da oluştu zihnimizde. Ayrıca bu etkinlikte Felsefe öğretmenimizin derslerde değindiği birçok konu hakkında farklı görüşleri dinleme ve tartışma fırsatımız oldu. Bu tartışmalar sayesinde de dersimizde gördüğümüz düşünce ve akımları hayatımıza da yansıtabileceğimizi en iyi şekilde anladık. Okulumuza ve felsefe öğretmenimize teşekkür ederiz.

Emre KARCI 11-C

“Dünya Felsefe Günü”nde, Felsefe Öğretmenimiz Ülkü Özet ve Tarih Öğretmenimiz Gülşen Demirezen ile “İnsan Olmak” konulu felsefe etkinliğine katıldık. Farklı liselerden birçok öğrenci ile birlikte salonun en ön sırasında otururken “İnsan Olma”yı ve bu konu hakkında konuşulabilecekleri düşündüm. İlk çıkan konuşmacının yin ve yang uyumundan , iyi ve kötünün iç içe oluşundan, bu konu ile ilgili B.Breht’in bir tiyatro eserinden örnekler vererek konuyu açıklaması, etkinlikte benim için en etkileyici bölüm oldu. Etkinliğin devamında Türkiye’de önemli bir isim olan Prof. Dr. Uluğ Nutku’yu andık. Doç.Dr. Yavuz Adugit, Uluğ Nutku’nun hayatı ne kadar dolu dolu yaşadığını vurgulayarak “insan olma”nın anlamına farklı bir açıdan bakmamızı sağladı. Bu konferans çevremdeki kişileri ve kendimi sorgulamama neden oldu. Çok farklı görüşler edindim. Bu etkinliğe katılmamızı sağlayan öğretmenlerimize teşekkür ederim.

Beyza Nur SAĞLAM 11-A

20 Kasım’da gittiğimiz felsefe konferansı benim açımdan çok etkileyiciydi. İyi bir insanın hangi nitelikleri taşıması gerektiği konusunda fikirlerim değişti. Ayrıca sorulan sorular sayesinde oluşan tartışma ortamı, aklımdaki fikirleri sorgulamamı sağladı. Bu da beni çok mutlu etti. Olaylara farklı açılardan nasıl bakılacağına dair aklımda fikirler oluştu.

Berk ERGUN 11-C

20 Kasım Perşembe günü Felsefe Öğretmenimizle katıldığımız ‘’Dünya Felsefe Günü’’ etkinliği çok güzeldi. Konferansta , “iyi insan olmak” üzerine yapılan konuşmalar ve tartışmalar hem çok etkiliyici, hem de düşündürücüydü. Ardından Özel Bilkent Lisesi Müzik Kulübü’nden arkadaşlarımızın hazırladığı çok güzel bir mini konser dinledik. Son bölümdeki konuşmada ise, J.J.Rousseau’nun görüşleri temel alınarak, “iyi insan” olmada eğitimin önemine dair eleştirel bir yaklaşım getirildi. Bizleri düşünmeye, araştırmaya ve sorgulamaya sevk eden çok güzel bir etkinlikti. Bu etkinliğe katılmamı sağlayan okuluma ve öğretmenime teşekkür ederim.

Emir KARCI 11-C

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ, 1.ve 2.TBMM GEZİSİ

Türkçe hocalarımız Burcu Kahvecioğlu ve Uğur Yağlıkçı'nın eşliğinde 10/D Pre-IB sınıfı olarak Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni ziyaret ettik. Yaptığımız bu ziyaret içerisinde "I. TBMM BİNASI" ve "II. TBMM BİNASI" olmak üzere iki ayrı binayı gezdik. Bu gezinin düzenlenme amacı; Dil Anlatım dersi kapsamında okuduğumuz Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban adlı romanında geçen Mustafa Kemal Atatürk dönemiyle okuduğumuz romanı bir arada değerlendirebilmekti.

Yaban, Kurtuluş Savaşı zamanında geçen bir Milli Mücadele romanıdır. Bu romanda, savaş ve Atatürk'ün yaptıkları (Sivas, Erzurum Kongreleri ve daha niceleri) romanın bel kemiğini oluşturmakta ve olayların şekillenmesine katkı sağlamaktadır. Gezi düzenlenen bu müzede ise o döneme (Kurtuluş Savaşı Dönemine) ait bir sürü eşya bulunmaktaydı. O dönemden kalan madalyalar, paralar, Atatürk'e ait baston ve kıyafet, hatta kullandığı kalemler dahil bir çok eski eşyası, bir çok tüfek çeşidi vardı. Müzenin bir bölümünde ise sadece dönem özelliklerini yansıtan şifre makineleri, telefon santralleri ve mors yazıcısı sergilenmekteydi. Bu eserler sayesinde dönem özelliklerini kavramamız daha da kolaylaştığı için okuduğumuz kitaptaki olayların gelişimini de daha rahat yorumlayabildik. Diğer yandan, her iki müze binasının da en ilgi çekici yeri Meclis Toplantı Salonu idi. Eski binada bulunan salonda Arapça, yeni binada bulunan salonda ise Türkçe "Hakimiyet Milletindir" yazısı yer alıyordu. Bu sözden ise o dönem devlet adamlarının ve halkın var olan anlayışını yorumlayabiliriz. Bir devleti, devlet adamları veya soylular değil o devletin içinde bulunan bütün insanların, yani halkın, fikirleriyle şekillendirmesi gerektiğine inanılıyordu. Gezide, II. TBMM Binası içerisinde bulunan Meclis Toplantı Salonu içerisinde ise Atatürk'ün yaptığı bir açılış konuşmasının kendi sesinden dinletilmesi müzeyi çok daha etkileyici bir yer haline getirmiştir. Gezimizin son dakikalarını ise Ata’mıza karşı olan duygularımızı ve düşüncelerimizi yazarak değerlendirdik. Bu öğretici ve güzel gezi için öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

“Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin yüzyıllar süren arayışlarının özü ve onun kendi kendisini yönetmek bilincinin canlı bir simgesidir." M. Kemal Atatürk

Elif Serim 10D

SAİT GÜRSOY İLE "BAŞARIYA DOĞRU" SEMİNERİ

Değerli Eğitimci, Gazeteci ve TV programcısı Sn. Sait Gürsoy'u 13 Kasım 2014 de okulumuzda ağırladık.

12. sınıf öğrencilerimiz ve velilerimize yaşadıkları sürece dair çok önemli bilgiler vermenin yanısıra, bilgi ve deneyimlerini çok özel bir üslupla aktaran Sn. Sait Gürsoy'a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Özel Bilkent Lisesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

TARAMA SINAVIMIZ

Okulumuz 11 ve 12. sınıf öğrencilerine MEB müfredatı paralelinde, 19 Kasım 2014 Çarşamba günü 08.45-11.30 saatleri arasında genel tarama sınavı uygulanacağından, tüm öğrencilerimizin devamsızlık yapmaksızın sınava katılmasını önemle rica ederiz.

Okul Yönetimi

YURTDIŞINDA EĞİTİM SEMİNERİ

MPW College Eğitim Müdürü ve College'den bir Akademisyen 26 Kasım 2014 tarihinde 11:40-12:20 arasında okulumuzda bulunacaktır.MPW College uluslarası öğrencilerin Oxford, Cambridge, London School of Economics, Imperial College, King’s College London gibi dünyanın lider İngiliz Üniversitelerinde eğitim alma fırsatı sağlayan bir program sunuyor. Bu eğitim programı ‘1 Year International Foundation Program’ yada ‘ 1 year Intensive A Level Program’ olarak adlandırılıyor.

Program London School of Economics tarafından tasaralanmış olup MPW College tarafından sunulmaktadır. ‘1 Year International Foundation Program’ ın belli dersleri Imperial College London kampüsünde verilmektedir. ‘ 1 year Intensive A Level Program’ ise öğrencinin tercih edebileceği Londra, Cambridge ve Birmingham olmak üzere MPW College kampüsünde sunulmaktadır.

İlgilenen velilerimizin, Okul sekreterimiz Sn. Gülen Koşan’ı 20 kasım 2014 tarihine kadar arayarak geleceklerini bildirmeleri organizasyonumuz açısından önemlidir.

Saygılarımızla

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

18. SONBAHAR ÖĞRETMENLER SEMPOZYUMU KATILIMI

1 Kasım 2014’te Koç Özel Lisesinde “Eğitimde Farklı Yöntem ve Teknikler” konulu 18. Sonbahar Öğretmenler Sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden Hale Aydoğuş, “Yaşar Kemal’in Yılanı Öldürseler Romanında Kadın ve Töre” başlıklı sunumu ile katıldı.

Sunumu yapılan çalışmanın amacı, sempozyuma katılan öğretmenlere, öğrencilerine bilimsel ve edebi metinlerdeki dil ve üslup farklılığını kavratmanın yollarını, yazmanın ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu fark ettirebilmelerini, toplumun kadına bakışı ve töre cinayetlerinin yanlışlığı konusunda roman türü üzerinden nasıl bilinç uyandırabileceklerini göstermekti. Sunumda karşılaştırmalı edebiyat ve yaratıcı drama teknikleri kullanıldı.

FURKAN ORUÇ REHABİLİTASYON MERKEZİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Özel Bilkent Lisesi, IB programı CAS etkinliği kapsamında, gönüllü olan bazı IB öğrencilerinin katılımıyla Furkan Oruç Rehabilitasyon Merkezi ile ortak bir çalışma yürütmekte. Ben de bu gönüllülerden biriyim. Bu merkezin amacı, özel eğitime ihtiyaç duyan zihinsel engelli çocuklara destek olmak ve onların eğitimlerine katkıda bulunmaktır. CAS için katılabileceğim başka aktiviteler de olmasına rağmen, ben bu aktivitede görev almak istedim. Çünkü zihinsel engelli çocuklarla sağlıklı iletişim kurma yollarının herkes tarafından öğrenilmesi gereken bir şey olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla her hafta salı günleri okul çıkışında, diğer gönüllü arkadaşlarımla birlikte bu merkeze gidiyor ve bir buçuk saat kadar bir süreyi oradaki özel dostlarımıza ayırıyoruz.

Biz bu aktiviteye başlayalı yalnızca iki hafta oldu. İlk haftası ise bayram tatilinden önceydi. Bu nedenle henüz fazla bir şey yapamadık. İlk hafta tanışmayla geçti. İkinci hafta ise dörderli- beşerli gruplara ayrılarak orada bulunan çocuklarla zaman geçirdik. Tabii ki yanımızda bu işi bilen eğitimciler de vardı. Bir buçuk saat boyunca dört arkadaşımla birlikte üç özel çocukla ilgilendik. Bu çocuklardan ikisi otizmli ikiz olan Atakan ve Ataberk’ti. Sanırım hayatım boyunca ilk defa bu kadar tedirgin yaklaştım birilerine. Açıkçası onlarla iletişim kurarken ne yapmam gerektiğine dair hiçbir fikrim yoktu.

Bu aktiviteye katılmak benim için çok önemli. Bu sayede insan iletişiminde daha bilinçli bir birey olarak yetişeceğime inanıyorum. Bu yıl okulumuzda bu aktivite üçüncü kere düzenleniyor. Her yıl olduğundan daha kalabalık bir grubuz. O çocukların da, bizlerin de hayatında bir değişiklik yaratabileceğimizi umuyorum. Dilerim umutlarım boşa çıkmaz. Fırsatı olan herkesin böyle bir sosyal sorumluluk projesini tecrübe etmesini tavsiye ederim. Sosyal sorumluluk projelerinin insana çok farklı kazanımlar sağladığına inanıyorum.

İDİL ERSUDAŞ 11-E

KADROMUZ

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı'nda okulumuzun kadrosuna ulaşmak için tıklayınız.

KASIM AYI YEMEK MENÜSÜ

Kasım ayı yemek menüsü için tıklayınız.

Özel Bilkent Lisesi
Bilkent Üniversitesi, Doğu Kampusu
06800 Ankara, TURKİYE
Tel: +90 312 290 52 00
Faks: +90 312 266 50 00
e-Posta: obl@bilkent.edu.tr
Bilkent High School
Bilkent University, East Campus
06800 Ankara, TURKEY
Phone: +90 312 290 52 00
Fax: +90 312 266 50 00
e-mail: obl@bilkent.edu.tr